Dijital Genel Teknoloji Yapay Zeka

Mobil Teknolojinin Altın Çağı

Milenyum çağında ortaya çıkan “mobil teknoloji” kavramı birçok aşama geçirip son hali olan 4G’ ye, akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle bugünkü hızlı ve dinamik haline kavuştu. İlk olarak 2G sonra da 3G ile başlayan serüven 4.5G olarak devam ediyor. Böylece 4.5G mobil teknoloji sistemi ile veri paketlerinin aktarımı en hızlı şekilde kanallar arasında sağlanarak; hız, küresel dolaşım, yüksek çözünürlük, tv ve video içeriği gibi kısacası taşınabilir bir dünyayı bizlere sunuyor.

Mobil teknolojinin gelişmesi ile hayatımızda da önemli bir değişim sürecine girmiş bulunmakta. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle baş döndüren hızlı bir değişim ve gelişim sürecine girdik. Hayatımızın her alanında bizimle olan mobil teknoloji; iş, ev, okul ve sağlık alanlarında da gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırmak için bizimle birlikte.

Mobil teknolojinin etkisini yüz okuma, parmak izi okuma, sağlık uygulamalarıyla vücudumuzda oluşan değişimleri kaydetme, tansiyon ölçme vb gelişmeleri zaten yaşamaktayız. Fakat bu gelişmeler daha başlangıç düzeyindedir. Yavaş yavaş mobil teknoloji hayatımıza entegre edilirken gelişerek ilerleyecek.

Hayatını karmaşık ve yoğun yaşayan insan, mobil teknolojiyi hayatının önemli yerlerine oturtarak zor olanı kolay ve pratikleştirme çabasında olduğu için yeni nesil akıllı telefonlar geliştikçe daha akıllı ve fiziksel sensörlere sahip olacaklar. Örnek olarak sağlık sektöründeki çalışma ve gelişmeler verilebilir. Cep telefonu ile göz muayenesi yapılabilecek, kan damar yollarını bulma ve kanserli hücreleri tespit edebilme gibi yeni gelişmeler izleyecek.

Mobil teknolojinin gelişmesi, reklamcığın da mobilde gelişme hızını arttırdır. Sadece hayatımızı kolaylaştırmak ve sağlık sektöründeki gelişmelerle kalmadı ve ticarette de büyük atılımlar oldu. İnsanlar artık evden çalışarak para kazanabiliyor ve sosyal medya üzerinden insanlar ürünlerini pazarlama fırsatı buluyorlar. İnternetin bu kadar yoğun kullanılıyor olması mobil reklamların gücünü de arttırıyor. İşletmeler de mobil reklamcılığın gücünü farkedip bu konuda ciddi yatırımlar yapıyorlar. Kısacası ister bireysel olarak ister şirket olarak mobil teknolojinin gücünden yararlanıp mobil reklamcılık sektörünün de doğması ve gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

Akıllı cihazlarda bulunan mobil uygulamalar kişilerin istek ve beğeni doğrultusunda zengin bir çeşitliliğe sahip. Eğitim, kültür, kişisel gelişim, meslekler gibi bir sürü konuda insanların kendini geliştirme fırsatı bulabildiği geniş bir havuz mevcut.

Mobil teknolojinin gelişmesi sayesinde mobil uygulamaları tanıtacak veya ürün pazarlamasını mobil uygulamalar üzerinden yapacak bir sektörün de doğmasına ön ayak olduğu için hayatımızda önemli etkileri mevcut. Akıllı cihaz kullanırken aniden ekranın yanında veya önünde beliren bir reklam başta ilgi çekici olmasa bile sonradan merak duygusunu kamçıladığı için bilinçaltında yer ederek etkili bir reklamcılık yöntemi olmuş oluyor. Mobil uygulama reklamları ile ürün tanıtımı yapılarak tercih edilmesini sağlamak reklam sektörüne yeni bir soluk getirmiştir.

Yapay zekanın da tartışıldığı bu günlerde avucumuzun içindeki akıllı telefonlarımızın, hayatımızın merkezinde oluşu yetmeyip sağlam temellerle hayatımıza oturtarak insan için en yararlı ve verimli olabilecek düzeye getirerek mobil teknolojinin altın çağını yaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir