Dijital Pazarlama Reklamcılık

Firmanıza En Uygun Dijital Pazarlama Yöntemi Nedir?

İnternet üzerinden yapılan dijital pazarlama yöntemleri günümüzde televizyon, dergi reklamlarının önüne geçmiş durumda. İnternet üzerinden her yaştan, her tarzdan kitleye nokta atışıyla hitap edilebiliyor olmak diğer tüm mecraları ikinci plana itti. Genişlemeyi ve ulaşılabilirliğini artırmak isteyen her firmanın kesinlikle kullanması gerekiyor dijital pazarlamayı.

Sosyal medya paylaşımları ve internet reklamları dijital mecrada şirketinizin kurumsal kimliğini güçlendirmek ve profesyonel bir imaj kazandırmak açısından oldukça önemlidir. Bilinçli bir potansiyel müşteri, bir firmayla anlaşmadan önce veya firmadan alışveriş yapmadan önce firmanın web sitesini ve sosyal medya üzerinden profilini kontrol eder. Bu da potansiyel müşterinin gözünde firmanın ilk izlenimini sağlar. Peki firmanın kaliteli bir ilk izlenim oluşturması nasıl sağlanır?

Aynı bireysel hesaplarda olduğu gibi kurumsal hesaplar da kişiselleştirilmelidir. Sayfayı kontrol eden kişilerin zihninde,firmayla uyumlu somut bir karakter oluşmalıdır. Örneğin; daha çok gençlere hitap eden bir içecek markasının karakteri graffiti yapan, bereli, bol pantolonlu, kaykaycı bir genç olabilir. Ya da kurumsallığı ön planda tutan bir sanal ofis şirketinin karakteri daha ciddi, takım elbiseli, güvenilir bir iş adamı olabilir. Bu tamamen firmanız için oluşturacağınız dille alakalı. Bunun içerisine konuşma/yazım dili dışında oluşturacağınız içerikler ve kullanacağınız renkler de dahildir.

Firmanın dilini oluşturmadan önce hedef kitle belirlenmelidir. “Verdiğiniz hizmet ya da sattığınız ürün hangi yaş grubuna, hangi cinsiyete, hangi coğrafi bölgeye, hangi gelir segmentindeki, hangi eğitim düzeyindeki, hangi medeni durumdaki insanlara hitap ediyor?” gibi sorulardan yola çıkarak hedef kitleye ulaşılmalıdır. Eğer kitle doğru belirlenmezse yapılacak reklamlar doğru kişilere ulaşmayacaktır, bu da tüm emeklerin boşa gitmesi demek.

Eğer bir butik işletiyorsanız paylaşım yapmak için görselliğin ön planda olduğu mecralar seçilmelidir. Bu durumda tabi ki İnstagram, Pinterest; ayrıca Facebook kullanılabilir. Müşterilerin daha hızlı alışveriş yapabilmesi için hızlı alışveriş butonları olmalı ve daha hızlı yayılması için de sponsorlu reklamlar kullanılmalıdır. Hem sosyal medyada hem de web sitenizde tek tıkla ulaşım ve tek tıkla alışveriş kolaylığı sağlanmalıdır. Eğer bir restoran işletiyorsanız menü ve mekan fotoğrafları dışında restoranın tarzını anlatan müziklerle beraber videolar da konulmalıdır. Bu durumda Youtube da diğer mecraların yanına eklenir.

Eğer ki ihtiyaç duymadığınız hesaplar açıp aktif olarak kullanmazsanız bu kötü bir izlenim bırakır. Müşteri potansiyeliniz daha fazlayken yirmi kişilik bir takipçi gözükmesi firma adınızı zedeler, güvenilirliği azaltır. Bu sebeple kullanılmayacak hesaplar açılmamalı, açık olanlar güncel tutulmalıdır.

Firmanız tek bir bölgeye hizmet veriyorsa tüm ülkeye reklam verilmesi gereksiz masraftır. İzmir’de açmış olduğunuz pide salonuna Kayseri’den birinin gelme olasılığı çok düşüktür. Onun yerine bulunduğunuz ilde ve bölgedeki illerde reklam vermeniz daha verimli olacaktır. Eğer ki salonunuzun diğer illere yayılmış şubeleri varsa, diğer illerde de ya da tüm ülkede paylaşılması gerekir. Bu durumda devreye Facebook akıllı reklamları giriyor. Facebook kullanıcılarını yaş, cinsiyet, ilgi alanı, takip ettikleri vs olarak kategorize ederek markanızla ilgilenecek hedef kitlesinin karşısına getiriyor. Bu da daha az maliyetle doğru kitleye nokta atışı yapılmasını sağlar.

SEO hizmetleri de dijital pazarlama teknikleri arasında oldukça güçlü bir yöntemdir. Google aramalar bölümünde firmanızın daha üst sıralarda çıkmasını sağlar. Tıklanma oranı artacağından dolayı önemli bir uygulamadır. Bunun yanında Google AdWords reklamları, Google Remarketing reklamları ve Google Merchant Center reklamları da geri dönüşü oldukça yüksek yöntemlerdir. Google aramalarda reklamınızın ilk sayfada yayınlanmasını, daha önce ziyaret edilen web sitesinin veya ürünün reklamını göstererek tek tıkla ulaşılmasını sağlar. SEO’ya göre daha kısa sürede etkisini gösterir, reklam vermeyi kestiğiniz anda tıklanma oranı da düşer. SEO’da ise sonuç vermesi daha uzun sürerken yavaş yavaş sayfanız üst sıralara çıkar ve uzun bir süre orada kalır.

Reklamınızın daha kişisel görünmesini isterseniz e-mail pazarlama yöntemi kişilere veya kurumlara direkt yönlendirilerek bilgi sahibi olmaları sağlanır. Tek tıkla siteye ulaşılma imkanı sağlar. Potansiyel müşterileri kazanma imkanının yanı sıra mevcut müşterilerin de kampanyalar ve promosyonlar hakkında bilgilendirilmesi sağlanır.

Tüm bunlar uygulandı, doğru müşterilerin ekranına geldi diyelim; peki müşteri neden sizi tercih etsin? Siz sanal ortamda tanıtım gücünüzü arttırırken rakipleriniz de aynı şekilde dijital mecralarda kendisini güçlendiriyor; hatta reklam ajanslarıyla anlaşıp bu işin daha profesyonel gerçekleşmesini sağlıyor. Bu durumda öncelikle rakip analizi yapılmalıdır. Rakipleriniz nasıl ilerliyor, ne gibi işler yapıyor? Bunları gözlemleyip farkınızı ortaya koymanız gerekir. İlgi çekici kampanyalar ve promosyonlar hedef kitlenizi tetikler ve harekete geçmesini sağlar.

Görüldüğü üzere dijital pazarlama yöntemleri firmanızın müşteri sayısını arttırmak ve kurumsal kimliğinizi güçlendirmek adına oldukça önemlidir. Çeşit ve tarz olarak zengin olan pazarlama yöntemleri arasından firmanız için doğru olanların saptanıp etkin bir şekilde uygulanması amacınıza daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Rakipleriniz arasında güçlü görünmek ve firmalar arasında en güçlü isimlerden biri haline gelebilmek için bir reklam ajansıyla çalışmak reklamlarınızın daha profesyonel bir şekilde yönetilmesini ve kısa sürede başarılı sonuçlar almanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir