Dijital Genel Reklamcılık

İnternet Reklamları TV Reklamlarını Ezip Geçti

Çağdaş dünyadaki yaşam tarzı bireyleri iletişim araçlarına bağımlı kılar. Medya da iletişimin bizim için ayrılmış kısmında önemli bir rol üsteleniyor. Medya dediğimiz kavramı teknoloji ilerledikçe Geleneksel medya ve Yeni medya olarak ikiye ayırıyoruz. Reklamcılık da bu iki medya arasında evrimleşmiş durumda.

Geleneksel medya kısaca; Gazete, dergi, radyo ve TV’nin bulunduğu, üretici olmayıp sadece tüketici olduğumuz tek taraflı bir medya türü. Yeni medya; hızla gelişen teknoloji çağında bilgisayar, internet ve mobil teknolojisi ile ortaya çıkan, kullanıcıların zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde interaktif olarak etkileşimde bulundukları sanal medya ortamıdır.

Firmalar da reklam konusunda geleneksel medya sayesinde radyolarda, televizyonlarda, gazetelerde ve el broşürlerinde kendine alan açtı. Ancak firmalar bu ürünlerde küçük alanlarla reklamlar verebiliyorlardı. Basılı medya ürün olarak geçen broşür ve el ilanlarının da sürekli olarak dağıtım işlemi gerektirmesi ve kolayca tüketilerek unutulup gitmesi çok fazla talep görmemesine sebep oldu.

Televizyonun her eve girmesiyle firmalar reklam yönlerini televizyona çevirdi. En gelişmiş ve en çok kitleye hitap eden yayın organı olan televizyonda yüzlerce firmanın reklamı yayınlanmaya başladı. Hala da reklamlar televizyonda hayatını sürdürüyor. Firmalar ancak çok büyük kanallara reklam verirse birçok kişiye ulaşabiliyor. Televizyon başlı başına maliyeti yüksek iken belli başlı büyük kanalların maliyeti daha da kabarık oluyor. Bu yüzden televizyon maliyetlerinin çok yüksek olması firmalar için büyük bir sorun teşkil ediyor. Ayrıca bir büyük sıkıntı da televizyon izlemeyen de birçok kişi var ve izleyenler de reklam çıktığında kanalı değiştirebiliyor veya reklam bitene kadar farklı işlerle uğraşıyor yani hedef kitleye ulaşamadan maliyetli reklamlar geçip gidiyor.

Televizyon evlere girerken internet sadece evlerimize değil cebimize ve hayatımızın merkezine girmiş durumda. Durum böyle olunca reklam sektörü geleneksel medyadan yeni medyaya, televizyon reklamlarından da internet reklamlarına geçiş yaptı.

Firmalar internet reklamlarını seçerek televizyon izleyen kitlesinin yanında internet kullanan çok büyük bir kitleye de ulaşmış oldu. Çünkü artık televizyon izlemeyen insanlar var ama internet kullanmayan insan yok. Ayrıca internet sadece büyük bütçeli firmaları değil küçük işletmeleri de maliyeti düşük olduğu için kucaklayabiliyor.

Bir internet sitesine reklam vermek için istenen ücretler televizyonla karşılaştırıldığında çok fazla düşük seviyede. Genel olarak sitenin belirlenen bir alanına ücreti sabit bir reklam konulduğunda ödenen ücret çok az olduğu için firmalar kesinlikle verdikleri paranın karşılığını alıyorlar. Genellikle internet sitelerine verilen ücretler sitenin günlük aldığı ziyaretçi sayısına göre değişiyor. Ancak gün içerisinde milyonlarca kişi tarafından girilen sitelerde dahi istenilen ücretler televizyon sektörünün çok altında.

Bunun dışında internet üzerinde verilen reklamların kontrolü de rahatlıkla yapılabiliyor. Bir internet sitesinde yer alan reklamın kaç kere tıklandığı, o internet sitesinin günlük ziyaretçi sayısı, reklama tıklayan kişilerin kaç tanesinin devamında ürün satın aldığı gibi birçok etmen internet reklamcılığında hesaplanabiliyor. Bu da firmalara reklamın etkisini rahatlıkla görme imkanı sunuyor. Bu sayede firmalar verdikleri paranın tam anlamıyla karşılığını almış oluyorlar. Büyük, küçük birçok işletme televizyon reklamlarından alamadıklarını internet reklamlarından ulaşarak kendilerini geliştirme imkanına kolayca kavuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir