Dijital Genel Reklamcılık

Google Ads’de Kampanyalarınız İçin Bütçe Belirleme

Google Ads, kampanyalarınız için bütçeler belirlemeniz ve istediğiniz zaman bunları değiştirmeniz için size imkan sunar. Belirleyeceğiniz günlük bütçe, ay boyunca her gün harcamaya razı olduğunuz tutarı göstermekedir. Bununla birlikte günlük bütçenizin ay içerisindeki ortalama gün sayısı ile çarpımından elde edilen aylık harcama sınırınızın üzerinde ödeme yapmazsınız.

Google Ads, reklamınızı, arama sıklığının yoğun olduğu günlerde daha fazla göstererek yatırım getirinizi en üst seviyeye çıkarmanız için size yardımcı olur.

İki durumda sizlere bütçeyle sınırlı uyarısı gösterir ve öneriler sunar. Bu durumlar ise, bütçenin sınırlı olması sebebiyle kampanyanızın istediği performansı sağlayamaması ve bütçenizi ayarlayarak trafik yoğunluğunuzu artırma imkanınızın olduğu durumlardır.

Oluşturduğunuz kampanyada toplam günlük maliyetinizin, günlük bütçe tutarınızı aştığını fark ediyorsanız, bu durum, kampanyanızın arama trafiğinin yüksek olduğu zamanda bütçenizden çok, düşük olduğu zamanlarda bütçenizden az harcama alındığı anlamına gelir. Ayrıca bu duruma hafta sonu, tatil vb durumlar da etkili olabilmektedir. Bunlar da bütçenizde dalgalanmalara sebep verebilir.

Google Ads’de günlük bütçe ayarlamanın yanı sıra, birden fazla kampanya oluşturduysanız bütçenizi kampanyalar arasında bölüştürmek için paylaşılan bütçeleri kullanabilirsiniz. Paylaşılan bütçeler, reklamınız için maksimum tıklama getirecek alternatif bir tercih olabilir. İsterseniz Google Ads, bütçenizi farklı kampanyalar arasında nasıl paylaştıracağınız konusunda otomatik ayarlama yapabilmektedir. Paylaşılan Kitaplıklar bölümünden bütçenizi kolaylıkla kampanyalar arasında dağıtabilirsiniz.

Video kampanyalar için ise günlük bütçenin yanı sıra dilerseniz toplam bütçe de oluşturabilirsiniz. Bütçeniz Google Ads tarafından kampanyanız için belirlediğiniz süre içerisinde eşit bir şekilde dağıtılır. Bu yapılırken de anahtar kelimelerinizin aratıldığı yoğun ve düşük olduğu zamanlar dikkate alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir