Dijital Genel Reklamcılık

En İyi SEO Uygulamaları

Yazıya başlarken öncelikle, SEO’yu 5 dakikada okuyup anlayabileceğiniz bir yazıda anlatmamın mümkün olmadığını, SEO’nun zaten başlı başına bir uzmanlık gerektiriyor olduğunu belirtelim. Bu yazımızda bulabileceğiniz ise özellikle SEO’ya en basit ve salt olarak adım atabileceğiniz uygulamalar olacak.

Google’ın sürekli olarak değişen strateji ve algoritması sonucu: eskiden uygulanan bazı kısa yollar ( kurnazlıklar ) artık etkili değil. Artık yapmamız gereken, Sayfanıza gelen ziyaretçileri en uzun süre sayfada tutmak olacak.
Google’ın kıstas aldığı şey, sayfanıza gelmek için kullanılan anahtar kelime araması ve bu aramayı gerçekleştirip sitenize giren kişinin sayfanızda geçirdiği süre olacak. Bunu da yapmak için en basit yol, kaliteli içerik.

Kaliteli içerik yoksa, üst sıralar hayal!

Artık kaliteli içerik üretmiyorsanız, sıralamada üst sıralarda yer almanız bir hayli zor. Öneri olarak eğer bir blog yok ise ilk iş bir blog açmanız ve alanınız ile ilgili değerli, kaliteli ve bilgilendirici bir içerik üretmeniz, bu içerikleri de eğer alanınızda uzmansanız sizin yazmanız çok iyi olacaktır. Çünkü dışarıdan ücret ödeyerek yazdırmış olduğunuz kişi içerik üretebilir fakat işinizi sizin kadar iyi bilmeyen biri ise yazıya katacağı değer düşecektir.

Yazının devamında sizin için hazırlamış olduğumuz yardımcı uygulamaları bir araya getirdik.

PAGESPEED INSIGHTS
SEO artık Google ile bağdaşmış durumda görünüyor. SEO’yu yapma amacı tamamı ile Google ile doğru orantılı oldu. Bu yüzden onun istediği kriterlerde olmak ve kendimizi ona sevdirmek çok önemli 🙂

Google’ın PageSpeed Insights servisi, sitenizin ne kadar hızlı olduğunu ölçerek size 100 üzerinden bir puan veriyor, bu puan ne kadar yüksek ise üst sıralarda çıkma şansınız o kadar yükseliyor. Ayrıca Google sitenizdeki hız problemlerini çıkarırken, sizlere önermiş olduğu çözümlerle birlikte indirmenize olanak sağlıyor.

GOOGLE ANALYTICS
Web sitenize ziyaretçilerin geliş sayfası, hangi sayfada ne kadar süre geçirdikleri,hangi ülkeden veya şehirden geldiğini yada hangi arama ile sitenize yönlendikleri gibi birçok veriyi başarılı bir biçimde görebiliyorsunuz.

GOOGLE SEARCH CONSOLE
Google’ın sitenizi nasıl görmesini veya nasıl gördüğünü search console üzerinden belirleyebiliyorsunuz. Sayfanızın nasıl indekslendiği, Google’da bulunan botların sitenizi nasıl gezdiği ve karşılaştığı hataları da yine bu search console üzerinden izleyebilirsiniz.

GOOGLE KEYWORD PLANNER
Google Keyword Planner’ı aslında adwords kullanıcılarının reklam verirken sihirli değnek olarak kullandıkları program olarak adlandırıyorum 🙂 Reklam vermek istediğiniz anahtar kelimelerin rekabeti, üst sıralarda çıkmak için gereken ortalama tahmini tıklama başına maliyetini görebilirsiniz. Yeni bir içerik oluştururken ya da sayfalar hazırlanırken kullanılması gereken kelimeleri de Google’dan seçebildikleri mükemmel bir servis.

DEEPCRAWL
Sitenizin linkini vermeniz karşılığında geriye kalan tüm işi Deepcrawl hallediyor. Web sitenizin detaylı olarak tüm analizini başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.
Sitedeki eksik meta descriptionlar, duplicate verileri ve hataları size detaylı bir şekilde ilk aşamada ücretsiz olarak sunuyor.

BUZZSUMO
Buzzsumo tüm sosyal kanalları sizin için araştırıp analiz edebiliyor. Sizinle ilgili popüler anahtar kelimeleri bulup bir rapor halinde sizlere sunuyor. Örnek; ” Bisiklet ” ile ilgili bir arama siteniz varsa https://buzzsumo.com ile bu kelimelerdeki insanların neler yazdığını, sosyal medyada en çok hangi içeriklerin paylaşıldığını görüp ona göre içerik oluşturmanıza olanak sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir