Dijital Genel Reklamcılık

Etkili Linkedln Reklamı İçin Tüyolar

Linkedln iş dünyasıyla diğer kişileri buluşturup iletişim kurmalarını sağlayan profesyonel bir sosyal paylaşım platformudur. Profesyonellerin aktif olarak kullandığı bu mecra aslında herkesi kucaklayabilme kapasitesindedir ve günden güne popülerliğini arttırmaktadır. Aynı zamanda reklam verenler için de pazarlama aracı olarak hizmet verir. Linkedln size; cv paylaşımı, kendinizi anlatabilme, işinizle ilgili profesyonellere ulaşma, firmanızı, markanızı veya projelerinizi tanıtabilme olanağı verir.

LİNKEDIN REKLAM MODELLERİ

1 Linkedln Metin Reklamları: Metin temelli kolay bir reklam modelidir. Kısa bir yazı ve küçük bir fotoğrafla reklamınız hazır. Hedef kitlenizi seçip tıklama başına veya gösterim başına ödeme yapabilirsiniz. Bu model ile hedef kitlenize görünür olur ve mesajınızı kolaylıkla iletebilirsiniz.

2 Linkedln Sponsorlu Reklamlar: Linkedln sponsorlu reklamlar, gönderileri öne çıkartma mantığında kullanılır. Öne çıkaracağınız gönderiyi isterseniz Linkedln şirket sayfanızdaki gönderilerden birini seçin isterseniz yeniden bir gönderi oluşturun. Linkedln sponsorlu reklamlar masaüstü, mobil ve tablet gibi tüm cihazlarda görülür. Hedef kitlenizi seçebilirsiniz. Sayfanıza yeni takipçiler çekebilirsiniz.

3 Linkedln Banner Reklamları: Linkedln banner reklamları oluşturulmasını sağlayan bir reklam modelidir. Bu reklam türünde de hedef kitlenizi seçebilirsiniz. Diğer reklam modellerinden bir farkı vardır; banner reklamınızın yerleştirileceği alanın konumu, reklam boyutları gibi ayarlamaları da şirketinize uygun olacak bir şekilde kendiniz ayarlayabilirsiniz. Linkedln banner reklamları özellikle web sitesine trafik çekmek için kullanılır.

4 Linkedin Sponsorlu InMail: Bu reklam modelinde; reklam verenler linkedln kullanıcılarına e-mail yolu ile ulaşıyor. Kendi kriterlerinize göre hedef kitlenizi seçip Linkedln sponsorlu InMail ile hedef kitlenize iletmek istediğiniz içerikleri direkt mail yoluyla atabilirsiniz. Atılan mailler hedef kitlenin mail kutusunda spam kutusuna düşmez. Bunun sebebi ise linkedln tarafından bu mail çalışmaları belirli bir zaman aralığına göre yapılmaktadır. Bu da markalar için büyük bir avantajdır. 

5 Linkedln Şirket Takip Reklamları: Bu reklam modeli şirketle eşleşmiş olan kişi profillerini gösterir ve şirket ile bu şekilde insanların bağlantı kurması sağlanır. Linkedln şirket takip reklamları, şirket ve markaların Linkedln’de takipçi sayılarını arttırmaları için uygulanan bir reklam modelidir.

HANGİ FİRMALAR İÇİN YARARLI?

Hızlı tüketim malları satan bir markanın (giyim, gıda vs…) Linkedin reklamları üzerinden insanlarla etkileşime geçmesinin bir anlamı olmayabilir. Ama kurumsal firmalara hizmet veren B2B bir marka için Linkedln en uygunudur çünkü hedef kitlesindeki şirketlerin yöneticileriyle Linkedln reklamları sayesinde iletişime geçmesi çok daha mümkündür.

PEKİ MALİYETİ? 

Sosyal medya platformları içinde reklamları en pahalı olan Linkedln’dir. Düzenli reklam vermek isteyen firmalar büyük bütçeler ayırmalı ve bu bütçeleri doğru hedefleme ve doğru strateji ile verimli kullanmalıdır. Reklam kampanyanızın maliyetini 2 şekilde kontrol edebilirsiniz.

Görüntüleme Başına: Reklamınızın her tıklanması veya her 1.000 görüntülemesi için ödemek istediğiniz maksimum tutarı belirleyerek teklif alma usulüne göre reklam bütçenizi yönetebilirsiniz.

Toplam Bütçe: Reklam için harcamak istediğiniz günlük maksimum toplam tutarını belirleyebilir ve ayırdığınız günlük bütçenin aşılmayacağından emin olabilirsiniz.

Linkedln reklamlarında iki farklı teklif seçeneği vardır;

1 Tıklama başına ödeme ile; her tıklama için ödemek isteyeceğiniz maksimum tutarı belirleyebilirsiniz. Tıklama başına ödemek istediğiniz tutarı belirledikten sonra, her gün ödemek istediğiniz en yüksek tutarı da belirleyebilirsiniz. Bu ayarlamalar size günde minimum 5 tıklama getirecektir. 

Görüntüleme başına ödeme ile; aldığınız tıklama sayısına bakılmaksızın reklamınızın her 1.000 görüntülenmesi için, önceden ayarladığınız tutarı ödersiniz. Bu seçenek, reklam amacınızın tıklama almak değil en fazla kişiye ulaşmak olduğu durumlarda seçilmelidir.

NASIL ÖLÇÜLÜR?

Linkedln Reklamlarında Dönüşüm İzleme

Her platformda olduğu gibi Linkedln reklamları için de kampanyalarınızdan aldığınız potansiyel müşteri, satın alma gibi sonuçları kolayca ölçmenize yardımcı olur.

Dönüşüm izleme ile belirli reklamlar ve kampanya dönüşümlerinizi etkileyen kitleler hakkında sektör, iş fonksiyonu ve potansiyel müşterileriniz hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

Sponsorlu InMail Kampanyaları İçin Dönüşüm İzleme

Linkedln’de reklam verenler, Sponsorlu InMail kampanyaları sonucunda oluşan dönüşümleri izleyebilir. Dönüşüm izleme aracı; Sponsorlu InMail ile ilişkili olan kayıt olma, içerik indirme, satın alma sayıları ve diğer belirli sonuçları kolayca ölçümleyebiliyor. Linkedin hedef kitleleri hakkında daha derin içgörüler almalarını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir