Dijital Genel Reklamcılık Sosyal Medya

Son Yılların En Çok Kullanılan Dijital Trendleri

Modern dünyanın hızlı tüketim anlayışı, birçok yeniliği beraberinde getirdi. Her yıl, bir öncekini ekarte edebilecek dijital trendlerin, kullanıcı ve firma arasındaki bağı güçlendirme etkisi yadsınamayacak düzeyde. Biz de bu yazımızda küçük işletmelerden global firmalara kadar geniş bir skalada kendine yer bulabilmiş; son yılların en çok tercih edilen dijital trendlerinden bahsetmek istedik.

1) Kişiselleştirme – Personalization

Kullanıcılara, otomatik mesaj yöntemiyle geri dönüş sağlama devri geride kaldı! Her kullanıcının özel olduğu düşüncesi, global şirketleri “birebir pazarlama” adı verilen yönteme itti. Birebir pazarlama yöntemi; kullanıcıyı odak noktası alan ve her bir tıklanmanın kişiye özgü olduğu, genelden özele bir sisteme sahip.

Online kullanıcıların %74’ü, isteklerine hitap etmeyen, pop-up reklamlardan rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Kişiselleştirme dediğimiz yöntem, tam da bu noktada devreye giriyor. Bir örnek verelim; Amazon, kullanıcıların satın aldıkları ürünlerden ve geçmiş aramalarından yola çıkarak, tek; kişiye özgü ürünler belirliyor. Her bir kullanıcıya özel bu yöntemlerle, gerek firma, gerek kullanıcı, gerekse satıcı arasında bir çeşit “win-win” durumu oluşuyor.

2) Marka Güvenilirliği – Brand Safety

Markanızı, rakiplerinizden ayıracak temel farklardan biri, müşterilerinizde “bize güvenebilirsiniz” algısı oluşturabilmektir. Müşteri, ürünü satın almakla kalmaz, aynı zamanda bir kimlik de satın almış olur. Markanızla ilgili istatistiki bilgiler paylaşmak, sadık müşteri kitlenizin yanına, yenilerini eklemenizi sağlayabilir. Ürün dayanıklılığı ile ilgili bilgilerin paylaşımı, müşteri algısını değiştirmek veya sağlamlaştırmak için kullanılan yöntemlerden bir diğeri… Örneğin, Axe, kolayca kırılan deodorant kapaklarının şikayetiyle ilgili geri dönüş yaptı ve konuyla ilgili Ekşi Sözlük’te bir özür notu yayınladı.

“kırdıysak özür dileriz

özür dilemek erdemdir. peki, özür neden bu kadar zor dilenir? affedilmek insanı çok mutlu edecekken özür dilemek neden hemen yapılamaz? belki doğru zamanı beklemek, belki de insanın elinden gelmemesidir.
bilemiyoruz…
tek bildiğimiz eninde sonunda bunun yapılması gerektiği.

şimdi biz de özür diliyoruz.
axe kapakları uzun zamandır kırılıyordu ve inanın, biz de bu sorun ortaya çıktığından beri üzerinde çalışıyorduk. süreç biraz dolambaçlı ve uzun sürmüş olsa da günün sonunda zaman geldi. axe’ın artık yeni kapakları var.
kırıldıysak ve bu yüzden kırdıysak özür dileriz…

Axe”

3) Canlı Video – Livestreaming

Canlı Video sayesinde, birçok tüketiciye, anında ulaşabilmek mümkün. Canlı gösterimde herhangi bir kurgu tekniği kullanamayacağınız için, ortaya çıkacak kompozisyon, anlatım dilinizi samimileştirecektir. Hazır görseller veya gündelik paylaşımlara nazaran, şimdi-şu an ne yaptığınızı göstermek; ilgi çekici olduğu müddetçe merak unsurunu arttıracaktır. Kullanıcıların, canlı video’lara yönelme nedenlerinden birkaçı şu şekilde:

– Gerçek insanların elinden çıkmış; yani senaryoya bağlı kalınmadan çekilen görüntülere yer verilmesi,
– Canlı çekimlerde her şeyin gerçekleşebileceği hissi,
– Hızlı geri dönüş alabilme,

Elbette, canlı video tekniğini geliştirmek için de bazı yöntemler var:

a) Soru-Cevap: Anketlere göre, Facebook kullanıcılarının %82’si, markanın sosyal medya paylaşımlarını takip etmekten ziyade, canlı video’larını izlemeyi tercih ettiklerini söylüyorlar. Soru-Cevap içerikli video’larla, oranı lehinize çevirebilir, yukarıda da bahsettiğimiz marka güvenilirliğini bu sayede arttırabilirsiniz.

b) Influencer’lara yer vermek: Belli bir takipçi kitlesine sahip Influencer’lar, sponsorlarla iş birliği içerisine girerek, markayı tanıtmış olurlar. Influencer modası, öylesine büyüdü ki internet sitelerinden çalışmak istediğiniz Influencer’ı belirleyebileceğiniz siteler aktif hale geldi.

c) Kampanya ve açılış haberlerini vermek: En son kampanyalar, yeni çıkan ürünler, açılışlar, fırsatlar ve markanızda olup bitenlerin haberlerini, anında ulaştırabilirsiniz.

4) İçerik Pazarlama – Content Marketing

İçerik pazarlama, “hard sell” adı verilen; tüketiciyi ürün almaya zorlayan agresif satış tekniği yerine; markanın hikayesini anlatmaya yönelik, yumuşak satış yöntemine verilen isimdir. Yazar Maya Angelou, “İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler. İnsanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler; ama insanlar, onlara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.” diyerek hikayenin, insan hayatını nasıl değiştirebileceğini belirtmiş.

Hikaye, markanın organik yapı taşlarından biridir. Her marka bir hikayeyle doğar. Hikaye, müşterinin markayı benimseyerek onunla özdeşleşmesini sağlayan etkenlerden biridir. Ürünün hedef kitlesine göre içeriği belirleyebilirsiniz. Örneğin, İstikbal, geleneksel bir içerikle, ailenin önemini vurgulayan hikayelere önem verirken Nike, Adidas gibi markalar genç kitleye özgü; enerjik ve bireysel pazarlama modellerini kullanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir