Reklamcılık Sosyal Medya

Sosyal Medya Raporlarınıza Neler Katmalısınız ?

Sosyal Medya Raporlarınıza Neler Katmalısınız ?

Bir işin neredeyse her yerde izlenmesi ve takip edilmesi önemlidir. Ancak, sosyal medya pazarlamacılığı söz konusu olduğunda, hangi sayıların önem taşıdığını, neyin işe yaramadığını ve müşterilerinize sunmanız gerekenleri anlamak kafa karıştırıcı olabilir.

Bu haftaki blogumuzda, sosyal medya raporlarınıza dahil etmeniz için bazı önemli metrikleri yazacağız.

Sosyal medya raporlarının en önemli ve yararlı metriklerinden biri, hesaplarınızın sahip olduğu etkileşim sayısıdır. Etkileşim, gönderi başına etkileşim, takip eden kişi başına etkileşim ve toplam etkileşim dahil olmak üzere birçok farklı çeşitte karşımıza çıkabilir.

Bunları önemli metrikler olarak görüyorum, çünkü içeriğinizin kitlenizle yan yana gelip gelmediğini ve sosyal medya yayınlarınızla kaç kişinin ilgilenip, etkileşim kurduğunu gösterir.

Beğeni ve Takipler

Beğenenler ve takip edilenler “özel ölçütler” olarak kabul edilebilmelerine rağmen, marka bilinirliliğini, potansiyel erişimin yansıttıkları ve içeriğinizin sizi takip edecek kadar insan çekip çekmediğini gösterdikleri için hala önemlidir. Sosyal medya stratejinizin işe yarayıp yaramadığına dair sizi bilgilendirebilir, dolayısıyla bu veri noktalarını sosyal medya raporlarınıza eklediğinizden emin olun.

Erişim ve Gösterimler

Erişim ve gösterimler, genellikle reklamınızı belirli bir ağda gören potansiyel kullanıcı sayısı ile ilişkilidir. Bu sayının, sosyal medya raporlarına dahil edilmesi önemlidir.
Bu aynı zamanda gönderinizle meşgul olan kişilerin sayısını perspektif haline getirmenize yardımcı olur. Bu sayının dalgalanma şeklini göz önünde bulundurmak, genel stratejinizin veya içeriğinizin değişip değişmeyeceği konusunda size net bir fikir verebilir.

Markalı Hashtag Kullanımı

Hashtag’inizin kaç kez kullanıldığı, hem bu metrikleri hem de sosyal medya raporlarınıza dahil etmeyi harika hale getirirken, erişiminizi ve marka farkındalığınızı izlemenin de harika bir yolu olabilir. Özellikle bir hashtag içeren belirli bir kampanya hakkında raporlama yapıyorsanız!
Agorapulse adında bir program, tüm bunların hepsini en kolay ve salt halde yapabiliyor gibi görünüyor. Daha önce kullanmadığım bir program olmasına rağmen hakkında yapmış olduğum kısa araştırmada, marka bilinirliğinize veya kampanyanızın nasıl ilerlediğine göz atmanıza yardımcı olacak hashtag’leri ve diğer anahtar kelimeleri kolayca takip etmenizi sağlıyor olması çok cezbedici duruyor. Agorapulse programı, hashtag’lerinizle veya arama terimlerinizin her birini kullanarak grafik oluşturuyor ve bu da müşterinize en doğru sunumu yapmanıza olanak sağlıyor. Çok sık raporlama yapan uzmanlar için iyi bir yardımcı olabilecek bir program gibi görünüyor.

Sonuç olarak sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmak istiyorsak, tüm yürüttüğümüz stratejilere raporlamayı da eklemeli, bu raporlamayı yaparken hangi metriğin ne anlama geldiğini bilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir