Genel

Pazarlamanın Yeni Gözdesi: İnstagram

Twitter her gecen gün biraz daha düşerken Linkedln her gecen gün daha fazla yükseliş gösteriyor. Twitter’daki düşünceleri 140 karaktere sığdırmak her ne kadar zor olsa da bir hayli eğlenceliydi. Tweetlerde metin sınırı 280 karaktere çıkınca, bu platformu diğerlerinden ayıran özellik de ortadan tamamen kalkmış oldu.
Markalar 2017’de başka sosyal medya mecralarına yatırım yaptılar.

Bu eğilim 2018’de de devam edecek gibi görünüyor. Twitter’ı artık yavaş bir ölüm beklerken, Linkedln reklam platformuna dönüşme konusunda önemli bir yol kat ederek, yeni ara yüzü ve sunduğu yeni özelliklerle yükselişe geçti. Keza Instagram da inanılmaz bir oranda büyüme gösteriyor.

Son eklenen özelliklerden Instagram hikayeler, Snapchat’in aynı özelliğinden daha popüler oldu. Böyle giderse, 2019’da Snapchat kullanıcıları Instagram’a yönelmeye devam edecek gibi duruyor. Instagram stories özelliğini getirmesi ile Snapchat’i bir hayli zor duruma sokmuş gibi görünüyor. Çünkü Snapchat’te yapılabilen her şey, hatta daha fazlası Instagram’da da yapılabilir halde. Bu sosyal medya platformunda yayınlanan hikayelerin, mükemmel derecede geniş olan bir platforma erişim gücü olduğunu biliyoruz.

Günde 10 milyar görüntülenme gibi ciddi bir rakam ortaya koyan ve kendini sürekli yenileyip güncelleştiren Instagram hikayeler, önümüzdeki yılın sosyal medyasında da en önemli faktörlerden biri olacak. Özellikle artırılmış gerçekliğin Instagram hikayelere entegre edilmesi, şüphesiz bizi Instagram’a bağlamaya devam edecek.

Instagram dünya genelinde tutkularını dile getirmek için sosyal medya platformunda gezinip, paylaşımlarda bulunan tam 800 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Satıcılar Instagram sayesinde potansiyel müşterilerine vitrinlerin daha ötesinde bağlantı kurmak için Instagramı kullanıyorlar. Tüm gezegene açılan bir mağaza görevi gören Instagram, kişilerin bir markayı veya ürünü benzersiz şekilde deneyimleyebilmesine olanak sağlıyor. Akışta veya hikayelerde, ister canlı olarak, ister durağan paylaşımlarla satıcıların, diğer tüm insanların arasından öne çıkmak ve onları harekete geçirmek için bundan iyi bir fırsatı olmamıştı.

Instagram insanların kendilerini görsellerle ifade etmek ve kendileri için önemli olduğunu düşündüğü arkadaşlarıyla, işletmelerle veya ünlülerle bağlantı kurmak için bir araya geldiği bir platformdur. Hesapların % 80 ni daha yakın bir bağlılık hissetmek için işletmeleri takip ediyor. Bunu yapan insanların kendilerini özel bir gruba aitmiş gibi hissettiği de ortaya çıkan veriler arasında. Bu sosyal medya platformunu eşsiz kılan şey, yalnızca bu topluluk bilinci değil, aynı zamanda kişilerin platformdaki 15 milyona yakın işletme profili ile direkt etkileşime girerek geçirdiği zamandır.

B2C markalar için de etkileşim açısından diğer sosyal medya platformlarından daha iyi olan, reklamların ölçülebilirliği ve kontrol edilebilirliğiyle fark yaratan Instagram, 2019’da Sosyal Medya Pazarlamanın en gözde kanalı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Te amamos Instagram 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir