Genel

Influencer Marketing

Influencer Marketing, Facebook, Twitter, Periscope, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya kanallarında yüksek takipçi sayılarına sahip kullanıcıların, sağladıkları içerik yoluyla, bir marka hakkında yaşadığı deneyimi kendi takipçilerine aktarmasıdır.

İngilizce’de Influencer, etkileyen anlamına gelir. Deneyim ve paylaşımlarının samimiyetine inanan takipçi kitlesi markayı da belli bir konuma taşımış olur. Platformun kapsamı bir internet fenomeni, blogger, vlogger ya da bir instagram fenomeni olabilir. Buradaki takipçilerin de oldukça sadık takipçiler olduğunun altını çizmekte fayda var.

Makyaj ürünleri ile ilgili bir blog takip ettiğinizi varsayalım. Burada makyaj uygulamalarından, yeni çıkan markalara ve uygulama taktiklerine kadar bilgiler yer almakta.
Ünlü bir marka, yeni ürününü makyaj severlere tanıtmak için blog sahibinden bu ürünün özelliklerini ve ürün hakkındaki deneyimlerini takipçilerine ulaştırmasını ister. Bu örnek etkili bir influencer marketing örneğidir. Bu yöntem hem takipçiler yani potansiyel müşteriler için keyifli bir süreç olurken, aynı zamanda merak uyandıran bir süreç halini alır. Bu sistem marka pazarlama grubu açısından da oldukça güçlü bir çözüm haline gelmiştir.

Burada bahsedilen etkileme yönteminin kabul edilebilir sonucu ise, bir düşünceyi yada davranışı değiştirebilmektir. Etkileyenler 3 temel faktörün kombinasyonuna sahip olmalıdırlar. Erişim, güvenilirlik ve satış. Bu 3 faktörün etkisi ne kadar yüksekse influencer o derece yön değiştirebilen bir konumda olacaktır.

İnfluencer pazarlamada 4 aşamada ilerleme sağlanır;

1- Hedef müşteri grubuna, influencer aracılığı ile markanın erişim sağlaması,
2- Influencer’ın markaya yönelik ürünü benimseme ve takipçi kitleye anlatma aşamasına geçmesi. Yani pazarlamanın eyleme dökülme aşaması,
3- Influencer’ların deneyimlerini aktararak yakaladığı takipçilerin birer müşteriye dönüşmesi
4- Kazanılan müşterinin, markanın en sadık müşterilerinden biri haline gelmesi. Yani sürekli olarak etkileşimde kalması.

Peki neden tüm bu aşamaları da kapsayan Influencer Marketing yöntemini kullanmalıyız?

Eğer üzerinde uğraşılmış bir ürün ortaya koyduysanız ve bunu takipçilerine doğru şekilde aktaracak, doğru bir etkileyene ulaştıysanız, bir anda markanızı çok büyük bir kitleye tanıtma ya da bilinirliğini artırma yolunda büyük bir adım attınız demektir. Yapılan bir araştırmaya göre, 2017 yılında pazarlamacıların %84’ü Influencer Marketing yöntemi ile doğru kitleye ulaşmaya çalıştı.

Peki ya siz doğru Influencer’ı nasıl seçeceksiniz?

Öncelikle markanızı ulaştıracağınız kitle, seçeceğiniz Influencer ile ne derece etkileşim içinde ve ne derece markanızı benimseyecek bir öngörüde bunu tespit etmeniz gerekiyor.

Çok takipçi sizi yanıltmasın. Takipçi sayısı oldukça yüksek sayıda olup, kitlesi ile yeteri kadar etkileşim içinde değilse, o Influencer markanıza yeteri kadar ilgi toplayamayacaktır.

– Potansiyel Influencerları araştırın,
– Blog veya vlog yönetimlerine ve oluşturdukları içeriklere dikkat edin,
– Markanıza uygun olup olmadıklarını, takipçi kitlelerinin ne kadarının sizin markanıza ilgi duyabileceğini kıyaslayın.
Bir diğer önemli nokta ise, çalışmaya karar verdiğiniz Influencer’ın sizin bulunduğunuz sektörde deneyimli, güvenilir ve sahte yorumlardan uzak duruyor olması.

Örneğin bir cafe ya da restaurant sahibisiniz ve yemeklerinizde de oldukça iddialısınız. Peki nasıl bir Influencer sizin istediğiniz amaca yönelik hizmet edebilir?
Çok sayıda takipçisi olan ve takipçileri ile bilgi alışverişinde bulunmaktan çekinmeyen, sürekli etkinlik düzenleyip onlarla deneyimlerini paylaşan ve etkileşimi oldukça yüksek bir gurme nasıl olur sizce? Bizce doğru seçim. Yukarıda bahsettiğimiz özellikleri de barındırması gerektiğinin altını da çiziyoruz elbette.

Tüm bunları yerine oturtmuşken belirtmekte fayda var. Her ne kadar marka sahibi sizseniz de etkileyecek kişinin iletişime geçtiğiniz blogger, vlogger ya da bir instagram fenomeni olduğunu unutmamak ve onların deneyimlerinden de yararlanmak gerekiyor. Yani onlardan gelecek fikirlere de açık olmanızda fayda var.
Çok sayıda takipçisi olan influencer’lar, sosyal medyada ne kadar çok biliniyor olsalar da markanızın çalışmalarındaki dile başlarda hakim olamayabilirler. Bu yüzden çalışmaları sırasında onlara yeterli network’ü ve yetkinliği sağlarsanız onların markanıza hızla alışmasını sağlayacak ve karşılıklı fayda getiren bir ortak paydada buluşacaksınız.

Pazarlama kısmına geçecek olursak; etkili, özgün ve dürüst bir pazarlamadan bahsediyoruz. Etkileyici olmak özveri, bilgi birikimi ve şeffaflığı da beraberinde getiriyor. Bir Influencer ürününüz hakkında iyi ve kötü yönlerini sıralarken, kullandığı dil ve samimiyet, ilgi çekmek için kullanacağı kitleyi doğru şekilde harekete geçirecektir.

Eğer bu pazarlama doğru şekilde yapılırsa bir anda ulaşabileceğiniz kitleye siz bile inanamayacaksınız. Bugüne kadar bir çok büyük marka tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem, şeffaflığını kaybetmediği sürece önümüzdeki yıllar içerisinde de popülerliğini kaybetmeyecek şekilde hayatımızda var olacak.

Öyleyse tekrar edelim; ne kadar çok etkileşim, o kadar çok geri dönüş.

İletişimde kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir