Dijital Genel

Dijital Gelecek

Yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan dijital dünya, artık hayallerimizin de olmazsa olmazı durumda.

Daha önce denk geldiğimiz bir yazıda teknolojinin hayallere olan etkisinin araştırılmış olduğunu gördük.
Araştırma her ne kadar ilgi uyandırsa da, sonuçlar inanın çok daha ilginç.

İnsanlar hayal kurmaktan artık korkmuyor !

Gerçekleştirilen ankete katılan kişilerin büyük çoğunluğu ara sıra da olsa hayal kurduklarını belirtmişler. Kadınlarımız, erkeklere göre daha sık hayal kuruyormuş. 🙂 Yaş ilerledikçe de hayal kurma sıklığı her geçen gün biraz daha azalıyor.

Peki teknoloji hayallerimizi gerçekleştirmede önemli bir araç mı?

Ankette her 10 kişiden 8’i dijital dünyanın hayalleri gerçekleştirmeye yardım edeceğini düşünüyor. Ama maalesef bu durum kolay para kazanma düşüncesinin önünü açıyor gibi görünüyor. Örneğin, erkeklerin genellikle kripto paralara yatırım yaparak ve teknoloji odaklı bir iş sahibi olarak, kolay yoldan zengin olmayı hedeflediklerini görüyoruz. Kadınlar ise mobil uygulama yardımı ile sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmayı tercih ediyor. Gençlerin ise ünlü bir Youtube fenomeni olmak istemesi, diğer yaş gruplarına göre öne çıkan konular arasında yer alıyor.

Şöyle ki insanlar kariyer planlarında teknoloji ile mesleğini birleştirip, hayatlarında çok başarılı bir döneme imza atmak istiyor veya teknoloji alanında kendilerini daha çok geliştirerek dijital odaklı bir iş kurmak istiyorlar.

Peki hayallerimizi gerçekleştirmede sizce ne kadar başarılıyız ?

Ankete katılıp, görüşülen insanların çoğunluğu, istedikleri hayaller için bir adım attıklarını söyleyip hayallerini savunsalar da, kendilerini bu konuda başarılı bulan kişi sayısı çok az. Mesela sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin sadece dörtte biri bu konuda kendini başarılı hissediyor.
Kolay yoldan zengin olma hayalleri de niyetten öteye gidemiyor gibi görünüyor. Katılım sağlayanların çoğu teknoloji ile gerçekleşen bir hayalinin olmadığını belirtiyor.

Diğer yandan yabancı dil öğrenme, görüntülü konuşma, online eğitimler, yurt dışı seyahati, sevgili bulma gibi teknoloji sayesinde gerçek olan hayalleri de unutmamak gerekir tabii ki de 🙂

Teknoloji dünyasında çoğu kişi kendini dijital yetkinlikler için yeterli bulurken,  bu istatistiğin çoğunluğunu 18-25 arasındaki arkadaşlarımızın oluşturduğunu görüyoruz. Teknolojideki yeterlilik belli bir durumda olsa da insanların kendilerini geliştirmek adına pek bir şey yapmadıkları görünüyor. Çoğunluk teknoloji ile içli dışlı olsa da bunlardan sadece ufak bir bölümü kendini geliştirmek adına çaba sarf ettiğini söylüyor ve bunları da trendlerin takibi, online eğitim ve araştırma için yapıyor.

Gelelim teknoloji kullanımına yönelik eğitim alma durumuna;

İnsanlar kendilerini teknoloji kullanmaya yönelik eğitmek için gereksinim duymuyorlar. Bireyler, kendilerini bu alanda zaten ya yeterince eğitimli ya da yeterli görüyorlar. Eğitim odaklı olanları belirtecek olursak özelde genç nesile ve daha çok erkeklere rast geliyoruz.

Biz de diyoruz ki, daha çok eğitim; daha iyi bir kariyer.

İş alanlarında yeni nesil teknolojinin kullanımının son dönemlerde biraz artış gösterdiğinin farkındayız. Bu artış online kurslar ile birlikte kadınların sağlık, erkeklerin ise finans konusunu daha önceliklendirdiğini ortaya çıkarmakta. İnsanlar artık eğitim, iş, finans, sağlık alanlarında kendilerini geliştirmek için çaba ve zaman harcıyor, bu da bizi mutlu ediyor.

Öyle görünüyor ki, teknoloji ve dijital dünya, insan hayatında daha önemli bir yer almak için emin adımlarla devam edecek ve bu adımlar hiç durmayacak 🙂

Teknoloji ile kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir