Genel

Özgür Bir Hareket Alanı: İstatistiklerle Youtube

Google’dan sonra en çok ziyaret ettiğimiz ikinci site, Youtube!
Kullanıcılarına video yüklemenin yanı sıra paylaşma ve yorum yapma özelliği de sunan bu alan, dijital mecrada yükselen bir trendin ayak seslerini gümbür gümbür duyduğumuz ve daha da çok duyacağımız özgür bir hareket alanı!
2005 yılında kurulan youtube, şu ana kadar 88 ülkeye ve 76 dile ulaşmış durumda.
Peki bu kadar geniş kitleye ulaşan bir platformda sadece video izleyip, paylaşım mı yapabiliyoruz? Artık dijital dünyanın beraberinde getirdiği nimetler markalarımızı daha da parlatmamız için bizlere sayısız fırsatlar sunmakta. Bu kadar teknoloji ile iç içe olup, agresif reklam kampanyalarına maruz kalıyorken sen neden harekete geçmeyesin? Öyleyse youtube marka yönetimi için nasıl bir fırsat haline dönüştürülebilir bunu anlatalım.
Içeriğindeki etkileşime geçebilme opsiyonu ile youtube bir sosyal medya platformu haline geldi.
Her gün 5 milyardan fazla video izlenilen, totalde 1 milyar kadar kullanıcı kitlesine sahip ve gün geçtikçe büyüyen bir mecra markanızın potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşabilir bir hayal edin.
Günümüzde geleneksel anlayıştan farklı olarak, özellikle genç kesim Televizyon takip etmekten çok youtube içerisinde vakit geçiriyor ve reklamlara daha çok bu alanda maruz kalıyor. Müşterilerinizin çoğunu genç – orta yaş kesimi oluşturuyor değil mi? Güzel.
Peki pazarlama süreci nasıl işliyor?
Youtube ile kendi özel kanalını oluşturabilir, ürününü veya hizmetini tanıtıp, etkileyici içerikler oluşturabilir ve böylece marka değerini artırabilirsin. Kendi markanın tanıtımı ile ilgili videolar haricinde eğlenceli ve sektörüne yönelik bilgiler içeren paylaşımlar yapıp, doğru etiketlerle takipçilerini artırmada ve onları gelecekte potansiyel birer müşteri haline getirmeyi başarabilirsin. Üstelik bunlar, doğru yönetimle zahmet etmeksizin olacaktır.
Özellikle teknik ayrıntıların çok fazla olduğu ürünleriniz var ise bunların tanıtımı ve anlatılması bakımından çok uygun bir platform olan youtube, marka bilinirliğinizi artırmada öncelikli etken olacaktır.
İşletmelerin çoğu müşterileri, çalışanları ve üyelerini eğitmek amacıyla çeşitli eğitim faaliyetleri için de kullanırken, uzaktan eğitim platformu olarak ciddi bir maliyet tasarrufu sağlayıp yine kendine katkı sağlıyor. Son zamanlarda eklenen canlı yayın yapma imkanı ile de markalar kendilerine ait sayfalarında istedikleri kadar canlı video yayını yapabiliyorlar!
Youtube son istatistiklere göre, özellikle mobil müşteriler %50 izleme oranına yaklaşırken bu süre olarak günde 40 dakika olarak tespit edilmekte.
                        
Araştırmalar bir videonun izlenip izlenmeyeceğine ise ortalama 8 saniyede karar verilmekte olduğunu gösteriyor.
Yani video yüklemekle iş bitmiyor. Videonuzun aynı zamanda dikkat çekici olması gerekiyor. Videonun ilk saniyelerinde izleyiciye ürün hakkında ipuçları vermek onu videoda kalmaya ikna edebilir. Çünkü kullanıcı izlediği şeyin ne olduğu ile alakalı bir fikre kapılmazsa sonuna dek etkileşimde kalmayacaktır.
We Are Social’ın 2017 verilerine göre, geçtiğimiz yıl Türkiye’de en çok kullanılan mecra Youtube oldu! Özellikle Youtuber kavramının ortaya çıkmasıyla Z ve Y kuşağından pek çok kişinin kendi kanalını oluşturup içeriklerini paylaşarak gelir elde etmeye başlaması, bu patlamada çok büyük bir etken.
Istatistikler yaklaşık 52 milyon aktif kullanıcıya sahip youtube’da, %48 oranında yetişkin kullanımı olduğunu bizlere gösteriyor. Türkiye’de yaşayanların ise %90’ı her ay Youtube’da mutlaka bir faaliyet gösteriyor. Youtube kullanıcılarının ise %57’si en az bir kanala üye!
                               

Peki Youtube daha çok ne için kullanılıyor? 

  • %58 eğlenmek
  • %47 öğrenmek 
  • %25 özgün içerik 
  • %23 ürün araştırması için
Youtube’da her dakikada 60 saatlik video yüklemesi, her gün 4 milyardan fazla video izleme, her ay 800 milyondan fazla farklı kullanıcı ziyareti gerçekleşmekte.
Sonuç olarak, markanız adına kampanyalar yürütürken sizin en için en doğru kanalı seçmek asıl meselemiz. Doğru kanalı ya da kanalları bulduğunuzda ilerlemenin doğru stratejilerle ne kadar mucizevi bir şekilde olduğunu göreceksiniz. Tüm bu araçlar arasında youtube ise, yukarıda anlattığımız gibi sizi zirveye taşıyacak bir kanal olabilme potansiyeli oldukça yüksek bir mecradır. Markanızın geniş kitlelere yayılması için fırsatları iyi değerlendirebileceğiniz bir teknoloji hizmetinizde!
Youtube ve tüm merak ettikleriniz hakkında bize ulaşabilir. Doğru stratejilerle markanıza Altın Çağını yaşatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir